Joggal tehetnéd fel a kérdést, hogy miért pont ezt a témát választottam a mai posztban? Nos, előbb kérlek, gyorsan pörgesd végig a posztot és nézd meg a képeket, egyből világossá válik számodra, az ok.
Mert izgalmas.
Ó, azok a csillogó díszes lábak…
Az angol sorozatokat és filmeket elnézve ki ne ábrándozna egy viktoriánus otthonról, ahol a bútorok szinte megszólalnak, olyan gyönyörűek. Őszintén bevallom, engem is lenyűgöznek az ilyen és ehhez hasonló antik bútorok, melyeken az idő vasfoga sosem jár el. Gyorsan meg kell jegyeznem, hogy ha a saját otthonom berendezéséről lenne szó, semmiképp nem választanám az antik bútorokat, mert egy ponton és egy adott idő után kissé nyomasztó lesz számomra a sok bútorápolótól csillogó antik karfa és íves, cirombás asztalláb csoport. Talán pont így és ezért született meg a kettő vegyítéséből egy új stílus, ami már az én dizájnszerető kis szívemhez is közelebb áll.
Ezért, tehát mindenképp segítséget és oltalmat adhat a modernitás kedvelőinek ez a poszt, amiben olyan lakásokat gyűjtöttem össze, ahol a modern bútorok és formák tökéletesen egészítik ki az antik bútorok keltette eklektikus és magasztos ambientet.
Akkor még egyszer? Modern és antik?
Itt van például ez a kép. Első ránézésre elsiklik a szegény ember figyelme a modernitás felett. Az antik bútoroknak és hatalmas festményeknek amúgy is megvan az a tulajdonsága, hogy bevonzva és beszűkíti a körülötte lévő teret. Alaposabb elemzés után azonban rögtön feltűnik a modern forma. Mintha pont oda találták volna ki azt a pihenőfotelt.
Olykor persze bőven elég a régi bútorok újrakárpitozása is, mellyel pompás eleganciát varázsolhatunk otthonukba. Ezt persze lehet még fokozni további modern bútordarabokkal is, mint például a képen látható átlátszó asztalkával. Az átlátszósága miatt ő is háttérbe kerül, de mégis fontos kiegészítője marad az enteriőrnek.
Miért jó?
Az eddigi példák alapján mondhatjuk, hogy okos lépés keverni az antik bútorokat a modernebb darabokkal; a stílusirányzatoknak egyébként már neveket is adtak, itt van például a modern viktoriánus stílus, többek között. Itt tehát nem kell mást tenned, mint mindkét stílusból felhasználsz adott bútorokat otthonodban. Persze nagyon óvatosan, hiszen könnyen tűnhet a lakásod olyannak, mint egy nagymama kidobott bútorainak szánt gyűjtőhely, vegyítve a te kedvenc IKEA-s bútoraiddal.
Ezt a stílust alapos tervezés és kellő átgondoltság kell, hogy megelőzze. Néhány tipp, hogy mit és hogyan keverhetsz:
- antik asztal pompás kiegészítői lehetnek a modern székek, főleg, ha azok átlátszók, vagy éppen fémből készültek.
- antik bútorok újrakárpitozása modern anyagokkal és modern mintákkal mindig tökéletes lépes
- antik bútorok újrafestése is jó ötlet lehet, főleg, ha valami nagyon merész és extravagáns színt választasz, mondjuk feketetét, vagy a fehér különböző árnyalatait.
Fesd újra a falakat
Különösen a viktoriánus korban nagyon népszerű volt a falak festése, ahol minden szoba más szint kapott a lakásban. A leggyakoribb színek a piros, a kék, a zöld és aranyló barna voltak, ebből is a telt, erős árnyalatok inkább.
Manapság persze ez nem divat, sőt gyakran a lakás adottságai sem teszik lehetővé a szobák más és más színre festését. Ha mégis ezen töröd a fejed, gondolkozz inkább egy-egy ún. hangsúlyos fal lefestésén, hogy így teremtsd meg a kellő hangulatot. Ha esetleg mégis jól felosztott lakásod van, szuper ötlet lesz, ha a szobákat egy szín különböző árnyalataival fested át. Habár régen nem kifejezetten volt divatos szín a fehér, te attól még gondolkozz el egy fehéres árnyalaton. Ma a fehér az elegancia megtestesítője, így bátran választhatsz a különféle árnyalatai közül. A kiegészítőkkel még mindig meg tudod adni a kellő viktoriánus hatást, vagy akár színt is vihetsz a lakásodba a textíliákkal.
Ügyelj a részletekre
Hajdanán minden az apró részletek tökéletes összjátékán múlott, ha enteriőrről volt szó. Minél díszesebb legyen az a székláb és minél mintásabb a kanapé kárpitozása, annál jobb. A padlót perzsaszőnyeg fedte, az ablakokat pedig selyemfüggöny díszítette. És a falakról se feledkezzünk meg, ahol elég hely és lehetőség nyúlt arra, hogy a tulajdonosok bemutassák a legdíszesebb olajfestményüket.
Manapság, ha modern viktoriánus stílusról van szó, figyelnünk kell arra, hogy a modern bútorok és enteriőrök pont a szöges ellentétei a fent felsoroltaknak. Itt minden az egyszerűségről és egyenességről szól. Akkor hogyan tudjuk a kettőt kellemesen vegyíteni?
- bátran dekorálj, de ügyelj arra, hogy ne a padlótól a plafonig történjen mindez, hagyj szabad és szellős felületeket és területeket is.
- használj bátran friss virágokat, vagy modern színű textileket a lakásodban. Egy modernebb mintájú és színű díszpárna az antik karosszéken tökéletes választás lesz.
- megőrülsz a hosszú függönyökért? Válassz egy semleges színű, de mindenképp mintás darabot. Ez a legegyszerűbb eleme a lakásdekorálásnak.
- a modern szalagparkettán is jól mutat egy perzsaszőnyeg, vagy egy utánzat.
- az antik (értsd: nagymamától kapott) edénykészleted rendkívül jól mutat nagyon egyszerű és szögletes szerkényen. Örököltél egy díszes vázát és eddig nem tudtad mit kezdj vele? Vásárolj egy modern formájú fém asztalkát.
Ahogy láthatod, a modern és antik vegyítése nem egyszerű feladat, hiszen több annál, hogy mindent összedobálsz egy helyre, aztán majd lesz velük valami. Majd maguktól jól mutatnak a sarokban. Hát nem. Alaposan gondold át, hogy mit és mennyit szeretnél bemutatni, megjeleníteni, és így apránként rakd össze a kirakóst. Nem minden illik mindennel, de jó kiindulási pont lehet az újrakárpitozás, vagy átfestés. Ez majd segít abban, hogy mi passzol még a régi-új kanapéhoz vagy vitrines szekrényhez.
Forrás: http://freshome.com